Husarska stanica w Kampinosie

Już od wiosny 2012 roku w Tułowicach niedaleko zachodniej granicy Puszczy Kampinoskiej ruszy husarska stanica kresowa Murafa.
Wcześniej jej siedziba mieściła się na warszawskim Żoliborzu. Stanica stanowi siedzibę chorągwi husarskiej im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego i roty jazdy Starosty Smoleńskiego Filona Kmity Czarnobylskiego.

Już od wiosny 2012 właściciele tego przybytku zapraszają do Stanicy MURAFA na jazdy konno, pokazy, spotkania z historią, kulturą i duchem I i II Rzeczypospolitej, unikalne, wielogodzinne tereny konno szlakami Jagiełły, Napoleońskim, Powstańców Styczniowych czy Kampanii Wrześniowej i Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej, po Puszczy i okolicach.

Poza jazdą konno, ogniskami i innymi imprezami okolicznościowymi zapraszamy do prawdziwej opalanej drewnem sauny fińskiej i ruskiej bani oraz przystani wodnej nad leniwie płynącym kanałem Łasica. 

Murafa, której stanica zawdzięcza nazwę, to niewielkie senne miasteczko na dalekim, słonecznym Podolu, za Mohylowem obok Szarogrodu, Miastkówki i Jampola – wielonarodowe, wieloreligijne, a bardzo polskie zarazem do dziś.

Źródło: Portal Sarmacki

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *