Wkrótce rekordowy poziom Wisły?

Jeśli prognozy się sprawdzą, w środę lub w czwartek Wisła w Wyszogrodzie w powiecie płockim osiągnie najwyższą w historii pomiarów wysokość: trzy metry ponad stan alarmowy – ostrzega “Gazeta Wyborcza”.

W południe w starostwie płockim wicedyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie Paweł Witkowski poinformował, że do powiatu nadciąga z południa Polski ogromna fala. Tak wynika z programu symulacyjnego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Poziom Wisły w Wyszogrodzie ma osiągnąć w środę lub w czwartek 850 cm. Woda przekroczy stan alarmowy o trzy metry.

– Poziom 780-791 cm to absolutne maksimum, jakie dotąd mieliśmy – mówi Stanisław Maciejewski, dyrektor płockiego oddziału Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.

W Kępie Polskiej rzeka ma się zatrzymać na 740 cm, czyli przekroczy alarm o 2,9 m. Będzie to stan podobny do tego, jaki Wisła osiągnęła wiosną zeszłego roku.

– Wały powinny wytrzymać, ale szkody wyrządzone przez bobry są tak olbrzymie, że trudno cokolwiek przewidzieć – zaznacza Maciejewski.

Więcej

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *