“Mokre Łąki” z orbity

Można powiedzieć, że gdzie, jak gdzie, ale w puszczy zmiany powinny zachodzić bardzo powoli, a już z pewnością trudno je będzie dostrzec z lotu ptaka.

Nic bardziej mylnego. Oto program Google Earth posiada już od pewnego czasu ciekawą opcję przeglądania historycznych zdjęć lotniczych i satelitarnych. Dzięki niej możemy zobaczyć jak Puszcza Kampinoska zmieniała się od początku XXI wieku. Niby nie jest to szmat czasu, ale wystarczy, by gołym okiem dostrzec pewne zmiany. Za bodaj najlepszy przykład niech posłużą tzw. Mokre Łąki (foto obok – kliknij, by powiększyć), czyli obszar, gdzie od kilku lat wypuszczane są wody z oczyszczalni ścieków w Truskawiu. Teren ten dość szybko przerodził się z zachaszczonej łąki w sporych (jak na Mazowsze) rozmiarów jezioro, które błyskawicznie stało się domem dla wielu gatunków ptaktów, a przy okazji stało się również interesującą atrakcją turystyczną.

Polecam zabawy z tą aplikacją (darmową, rzecz jasna). Gromadzone przez nią zasoby są stale poszerzane, więc pole do różnego rodzaju analiz i odkryć będzie się systematycznie zwiększać.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *