W ramach inicjatywy 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych nowe rezerwaty przyrody powstają również na Mazowszu, w tym w okolicy Puszczy Kampinoskiej. Przykładem jest powołany 17 grudnia rezerwat “Brody Czerwińskie”.
Szczerze jednak przyznać należy, że stwierdzenie “w okolicy Puszczy Kampinoskiej” jest poniekąd półprawdą. Bo, owszem, rezerwat znajduje się raptem kilka kilometrów od granicy Kampinoskiego Parku Narodowego, i to w dolinie Wisły, z która kampinoska przyroda jest przecież mocno związana. Ale gdyby chcieć pójść na spacer z Puszczy do owego rezerwatu, byłby on całkiem długi, bo musiałby biec przez most w Wyszogrodzie lub Nowym Dworze Mazowieckim. Niemniej odnotować powstanie tego rezerwatu trzeba!
Rezerwat przyrody “Brody Czerwińskie” ma powierzchnię 71,14 ha i położony jest w gminie Czerwińsk nad Wisłą, w powiecie płońskim, na terenach w zarządzie Nadleśnictwa Płock. Znajduje się w granicach obszarów Natura 2000 “Kampinoska Dolina Wisły” oraz “Dolina Środkowej Wisły”. Jego granice są dość łatwe do zauważenia – wyznacza je Wisła, wał przeciwpowodziowy, linia lasu i drogi leśne.
Rezerwat obejmuje kompleks leśny, w którym przeważają ponad 130-letnie drzewostany liściaste – grądy i łęgi, a najstarsze drzewa osiągają wiek około 175 lat. W części rezerwatu prześwietlony fragment grądu składem gatunkowym, strukturą pionową i przestrzenną roślinności przypomina grąd miodnikowy, w którym obserwować można stosunkowo rzadkie rośliny ciepłolubne, takie jak bukwica pospolita, konwalia majowa czy też ciemiężyk białokwiatowy. Spośród gatunków chronionych rośnie tu podkolan biały (populacja wyspowa), kilka gatunków mchów oraz grzyb – ozorek dębowy.
W rezerwacie znajdują schronienie zwierzęta – 26 gatunków ptaków, 8 ssaków, po 2 gatunki gadów i płazów. Co ważne, drzewostany rezerwatu nie były, poza jednym wydzieleniem, użytkowane gospodarczo. Znikomy jest też udział obcych gatunków inwazyjnych, co powoduje, że można tu obserwować procesy o cechach naturalnych. Warto wspomnieć o walorach krajobrazowych tego miejsca – ta swoista wyspa leśna, otoczona terenami rolniczymi, obejmuje tarasy zalewowe, skarpę doliny Wisły poprzecinaną wąwozami oraz wysoczyznę polodowcową.
A skąd wzięła się nazwa rezerwatu? “Brody” dlatego, bo ów fragment doliny Wisły jest wypłycony, co ułatwiało przekraczanie rzeki. Doskonale wiedziały o tym polskie oddziały, które w 1410 roku zmierzały właśnie tędy przez most pontonowy na pola Grunwaldu. Człon “Czerwińskie” pochodzi zaś oczywiście od okolicznego zabytkowego miasteczka Czerwińsk nad Wisłą.
Jak dojechać do rezerwatu? Z drogi krajowej 62 łączącej Nowy Dwór Mazowiecki z Płockiem skręcamy lokalną szosą na wioskę o wdzięcznej nazwie Wychódźc. Po niecałych 3 km odbijamy w prawo na Wilkówiec, by po chwili dotrzeć do granicy rezerwatu.
Warto wybrać się tam na rower, polecam trasę Sochaczew Brochow Wyszogrod Czerwińsk i dalej raz nad skarpą raz pod, jarami do Zakroczymia i Modlina.
mam tam działkę , FANTASTYCZNA INFORMACJA świetne tereny ptasie , dużo zwierząt , mam nadzieję że nie będzie już polowań , jest sporo szopów niestety, dużo bielików dawno już namawiałem parkowych żeby to objąć ochroną PIĘKNE stare drzewa jak w Białowieży.