Wyjątkowe kampinoskie lasy z korporacyjnym wsparciem

Dąbrowa świetlista – już sama nazwa tego zbiorowiska leśnego brzmi ciekawie, a przyrodnicze szczegóły są jeszcze bardziej fascynujące. Co ważne, ochrona tej formacji w Kampinoskim Parku Narodowym właśnie zyskała finansowe wsparcie.

Nie brak ludzi, którzy z politowaniem patrzą na sytuacje, gdy medialnymi akcjami wsparcia różnych zbożnych celów korporacje próbuję poprawiać swój wizerunek. Patrząc jednak na to obiektywnie, trzeba jednak przyznać, że lepiej, niech pieniądze idą na pożyteczne projekty niż billboardy czy spoty w mediach. Tak też można patrzeć na ogłoszoną niedawno akcję wsparcia Kampinoskiego Parku Narodowego przez szwedzki koncern Ikea. Dzięki dofinansowaniu od tej firmy KPN będzie mógł lepiej chronić miejscowe dąbrowy świetliste.

A ów ekosystem jest wyjątkowy pod wieloma względami. Jak sama nazwa wskazuje, nie brak tam światła – to zasługa tego, że w dawnych czasach wypasano tam zwierzęta hodowlane oraz pozyskiwano chrust czy żołędzie. W efekcie zamiast krzewów i małych drzew dno lasu porastała różnorodna roślinność trawiasta. Czasy się jednak zmieniły i w Polsce rzadko kiedy zobaczymy już leśny wypas – dąbrowy świetliste w różnych częściach kraju zaczęły zatem stopniowo odchodzić w niepamięć. Do dziś formacje te ostały się tylko na niewielkich powierzchniach w kilku miejscach kraju – przede wszystkim tam, gdzie prowadzone są regularne zabiegi ochrony czynnej. Tak też dzieje się w Kampinoskim Parku Narodowym, choć i tu nie brak wyzwań, takich jak choćby pojawianie się gatunków inwazyjnych.

Z pomocą przybywa jednak program „Re:Generacja” prowadzony przez UNEP/GRID-Warszawa (Program Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska) oraz wspierany przez liczne firmy. Do ich grona dołączyła wspomniana Ikea, która zdecydowała się wesprzeć właśnie kampinoskie dąbrowy świetliste.

Zabiegi czynnej ochrony przyrody finansowane przez Ikea będą polegały na zachowaniu odpowiedniego zwarcia warstwy drzew i podszytu, usuwaniu gatunków ekspansywnych i inwazyjnych, a tym samym na zwiększeniu dostępu światła do niższych warstw roślinności. Dzięki temu gatunki charakterystyczne dla tego wyjątkowego typu lasu otrzymają „dobrze urządzony dom”, w którym będą mogły optymalnie się rozwijać – mówi Anna Kębłowska z Zespołu ds. Nauki i Monitoringu Kampinoskiego Parku Narodowego.

Realizacja działań w projekcie planowana jest na jesień 2024 roku.

fot. Bartosz Popczyński/Wikipedia

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “Wyjątkowe kampinoskie lasy z korporacyjnym wsparciem

  1. A można prosić o informację, w których miejscach KPN, spośród dostępnych dla ogółu, zachowały się tego typu lasy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *