Palmirskie muzeum w nowej odsłonie

Zlokalizowane niemal w samym sercu Puszczy Kampinoskiej palmirskie muzeum przeszło w ostatnim czasie modernizację – efekty są już dostępne dla zwiedzających.

Przypomnijmy pokrótce, że palmirskie muzeum upamiętnia tzw. Akcję AB. W jej wyniku między grudniem 1939 a lipcem 1941 funkcjonariusze SS i policji niemieckiej rozstrzelali w Puszczy około 1700 osób, głównie narodowości polskiej oraz żydowskiej, zazwyczaj przywiezionych z warszawskich więzień i aresztów. Wśród nich było wielu przedstawicieli elity politycznej, intelektualnej i kulturalnej. Pierwsze muzeum prezentujące eksponaty związane z tą zbrodnią otwarto w roku 1973. Prace nad zupełnie nową, znacznie nowocześniejszą siedzibą ruszyły w roku 2009 i zakończyły się dwa lata później.

Celem sfinalizowanego właśnie projektu była modernizacja wystawy stałej opowiadającej o zbrodni w Palmirach, na której wykorzystywane są autentyczne obiekty i pamiątki po pomordowanych. Zadanie obejmowało: prace projektowe przy modernizacji i aranżacji elementów przestrzeni wystawy stałej; wymianę gablot ekspozycyjnych wraz z bezkwasowymi, bezpiecznymi dla obiektów wkładami i oświetleniem; nową aranżację dwóch oszklonych wnęk ekspozycyjnych; wykonanie kopii najcenniejszych muzealiów; zabezpieczenie przed natężonym światłem szklanych tubusów zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi; doposażenie przestrzeni w dodatkowe siedziska dla zwiedzających, wymianę projektorów oraz zestawów słuchawkowych do odsłuchiwania nagrań dźwiękowych z relacjami świadków historii.

Wystawa stała została unowocześniona i wzbogacona merytorycznie dla zwiedzających, w tym dla osób ze szczególnymi potrzebami, co poprawiło i uatrakcyjniło poznawczo jej odbiór oraz przyczyni się do wzmocnienia świadomości i tożsamości historycznej obywateli.

Zadanie zrealizowano w ramach Programu Wspieranie działań muzealnych. Dofinansowano je ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.  

Muzeum – Miejsce Pamięci w Palmirach zaprasza na zwiedzanie zmodernizowanej wystawy.

05-152 Czosnów, ul. Droga palmirska 1. Wstęp wolny.

W okresie zimowym, od 2 listopada do 31 marca, wystawa jest czynna w godzinach: 9:00 – 16:00.

W okresie letnim, od 1 kwietnia do 1 listopada 10:00 – 18:00. W poniedziałki muzeum jest zamknięte.

Muzeum jest dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu oraz niewidomych i słabowidzących.

fot. na górze: Maria Kamińska

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *