S7 – którędy skrajem Puszczy?

W tym tygodniu poznaliśmy nieco więcej szczegółów dotyczących drogi ekspresowej S7 na odcinku Warszawa – Łomianki, który będzie biec skrajem Kampinoskiego Parku Narodowego.

Schematyczną mapę tej wylotówki przygotowałem jeszcze kilka lat temu, a od tego czasu opracowano projekt koncepcji tej inwestycji, który pokazuje zdecydowanie więcej szczegółów. Stosowne dokumenty wykonane na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad opublikowały właśnie Łomianki. Niestety, szczegółowe mapy dostępne na stronie tego urzędu dotyczą tylko tego samorządu. Ale i to pozwala wyciągnąć kilka ciekawych wniosków dotyczących spraw puszczańskich.

Szczególną uwagę warto zwrócić na fragment poniższej mapy. Literą „P” oznaczyłem obecną lokalizację popularnego parkingu i węzła szlaków w Łomiankach Dąbrowie. Jak widać, planowana wylotówka odetnie parking od Puszczy, przetnie także szlaki niebieski i czarny. Szczęśliwie, zaplanowano pieszo-rowerowe przejście pod trasą, które pozwoli przedostać się do KPN-u. W planach jest także asfaltowa ścieżka rowerowa z parkingu wzdłuż S7 w kierunku Łomianek.

Z informacji udostępnionych przez Urząd Miejski w Łomiankiach wynika ponadto, że w toku konsultacji udało się wynegocjować dodatkowe ekrany dźwiękochłonne. To dobrze, bo ich brak z pewnością sprawiłby, że trasa byłaby słyszalna nawet kilka kilometrów w głąb lasu. Tylko na terenie Łomianek ustawionych zostanie 7,5 km ekranów.

I rzecz najważniejsza: przetarg na zaprojektowanie i budowę trasy ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku. Według planów GDDKiA inwestycja zostanie oddana do użytku w 2026 r.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

6 komentarzy do wiadomości “S7 – którędy skrajem Puszczy?

  1. Budowa S7 od Kiełpina do W-wy- to prawdziwa gehenna – dla wszystkich – Inwestora (GDDKiA) i Mieszkańców Bielan (gł.Chomiczówki) oraz Bemowa (Os.Leśne-Fort Bema). Dlatego jej przygotowanie i projektowanie trwa już ponad 10 lat. Wg mnie podstawową przyczyną jest zły wybór przebiegu tej trasy na terenie W-wy. Zamiast ,,pchać się” w ww. gęsto zaludnione osiedla trasa S7 powinna być poprowadzona wzdłuż zachodnich granic W-wy, a częściowo po terenie gm.Stare Babice- po krawędzi lasu Bemowskiego w pobliżu istniejącej, ale przewidzianej do likwidacji kompostowni odpadów stałych na Radiowie. Wtedy odpadłyby perturbacje z omijaniem wielkich osiedli mieszkaniowych, nie trzeba byłoby budować 2 dwóch b,drogich przeszło 1-km tuneli (casus Tunelu na S2 na Ursynowie, jest tu ewidentnym przykładem, że zaproponowane rozwiązanie jest bezsensowne i b.drogie (tam odbior trwa 3-5 m-cy) Dopiero 2030r. będzie realny do wykonania (nie wiem czy dożyję). Wspomnicie moje słowa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *