S7 – którędy skrajem Puszczy?

W tym tygodniu poznaliśmy nieco więcej szczegółów dotyczących drogi ekspresowej S7 na odcinku Warszawa – Łomianki, który będzie biec skrajem Kampinoskiego Parku Narodowego.

Schematyczną mapę tej wylotówki przygotowałem jeszcze kilka lat temu, a od tego czasu opracowano projekt koncepcji tej inwestycji, który pokazuje zdecydowanie więcej szczegółów. Stosowne dokumenty wykonane na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad opublikowały właśnie Łomianki. Niestety, szczegółowe mapy dostępne na stronie tego urzędu dotyczą tylko tego samorządu. Ale i to pozwala wyciągnąć kilka ciekawych wniosków dotyczących spraw puszczańskich.

Szczególną uwagę warto zwrócić na fragment poniższej mapy. Literą „P” oznaczyłem obecną lokalizację popularnego parkingu i węzła szlaków w Łomiankach Dąbrowie. Jak widać, planowana wylotówka odetnie parking od Puszczy, przetnie także szlaki niebieski i czarny. Szczęśliwie, zaplanowano pieszo-rowerowe przejście pod trasą, które pozwoli przedostać się do KPN-u. W planach jest także asfaltowa ścieżka rowerowa z parkingu wzdłuż S7 w kierunku Łomianek.

Z informacji udostępnionych przez Urząd Miejski w Łomiankiach wynika ponadto, że w toku konsultacji udało się wynegocjować dodatkowe ekrany dźwiękochłonne. To dobrze, bo ich brak z pewnością sprawiłby, że trasa byłaby słyszalna nawet kilka kilometrów w głąb lasu. Tylko na terenie Łomianek ustawionych zostanie 7,5 km ekranów.

I rzecz najważniejsza: przetarg na zaprojektowanie i budowę trasy ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku. Według planów GDDKiA inwestycja zostanie oddana do użytku w 2026 r.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

4 komentarze do wiadomości “S7 – którędy skrajem Puszczy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *