Kampinoskie komunikaty turystyczne na majówkę

Wielkimi krokami zbliża się baaaardzo długi weekend majowy. Wielu z Was zapewne zaplanuje w tym czasie jakiś wypad do Puszczy Kampinoskiej. Co warto wiedzieć, nim wybierzecie się do lasu?

Zamczysko teoretycznie zamknięte

Formalnie wciąż nie zakończyły się prace budowlane przy kładkach i schodach na obszarze grodziska Zamczysko, choć praktycznie wszystkie obiekty są już gotowe. Jak informuje Kampinoski Park Narodowy, infrastruktura powinna zostać oficjalnie dopuszczona do użytkowania pod koniec maja.

Na kładkę nad Łasicą jeszcze poczekamy

Gorzej sytuacja wygląda na żółtym szlaku łączącym Granicę z Posadą Cisowe. Tu wciąż nie ma kładki na Łasicy, co uniemożliwia przekroczenie kanału. Możliwe jest za to obejście brakującej przeprawy: na południowym brzegu Łasicy skręcamy na wschód drogą w kierunku wsi Zamość, za nią przekraczamy Łasicę, a następnie wchodzimy na czerwony szlak, którym dochodzimy z powrotem do żółtego w Posadzie Cisowe.

Jak informuje dyrekcja KPN, prace budowlane przy mostku mają ruszyć z kopyta, gdy opadnie poziom kanału. Ich koniec przewidziano na 26 października tego roku, choć jeśli warunki będą sprzyjać, uda się to wcześniej.

Mokro na zielonym szlaku

Na zielonym szlaku na odcinku Pindal – Borowa Góra koło Lasocina przejście jest mocno utrudnione przez wysoki poziom wody. „Szlak jako taki nie jest zamknięty dla ruchu turystycznego. Odradzamy jego przejście ze względu na wysoki poziom wody. Na dzień dzisiejszy szlak nadal jest zalany/mocno zabłocony. To, kiedy będzie można nim przejść bez gumiaków, zależy od warunków pogodowych. Jeśli sytuacja ulegnie zmianie, powiadomimy o tym na stornie internetowej” – informuje Katarzyna Mikrut z KPN.

Uwaga na kleszcze!

Sanepid ostrzega za to przed kleszczami, i to szczególnie w Puszczy Kampinoskiej, gdzie jest ich względnie dużo. Akurat rozpoczyna się okres ich zwiększonej aktywności, a do tego są one teraz niewielkie, więc trudno je wypatrzyć na sobie. By ich skutecznie unikać, pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:
– stosujmy repelenty (choć niektórzy podważają ich skuteczność);
– kleszcze grasują przede wszystkim na trawach i krzewach, a nie – jak się często uważa – na drzewach; unikajmy więc po prostu schodzenia ze szlaku i wchodzenia w chaszcze;
– zakładajmy koszulę z długim rękawem oraz długie spodnie, a po powrocie ze spaceru dokładnie się umyjmy i poprośmy kogoś, by sprawdził, czy nie mamy na sobie kleszcza.

Start sezonu na kampinoską ciuchcię

Jak już wcześniej pisałem, w sobotę 28 kwietnia rusza sezon na kampinoską ciuchcię, którą dojedziemy z Sochaczewa do Wilczy Tułowskich.

Spacer po kampinoskiej łące z pracownikiem parku

Również 28 kwietnia odbędzie się wycieczka z pracownikiem parku. Tym razem jej tematem będą „Ciekawostki o łące na łące i o lesie w lesie-początek majówki w Granicy”. Miejsce zbiórki: parking w Granicy o godz. 10.00. Czas trwania ok. 3 godz. Trasa wycieczki będzie miała kształt pętli, a przebiegać będzie ścieżką edukacyjną „Skrajem Puszczy”. Długość trasy: ok. 4 km

Start z parkingu w kierunku wieży widokowej, następnie Aleją III Tysiąclecia do zagród skansenowych – Muzeum Puszczy Kampinoskiej – przejście wzdłuż jednego z najstarszych obszarów ochrony ścisłej ”Granica” – do cmentarza wojennego z września 1939 r. – następnie wejście na południowy pas wydmowy  -powrót na parking. Wycieczkę poprowadzi inż. Beata Bąk – pracownik Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *