Szykują się zmiany w atomowej kwaterze dowodzenia

fot. Wikipedia/Hubert Śmietanka
Atomowa kwatera dowodzenia położona tuż obok Łomianek to jedna z popularniejszych atrakcji turystycznych w Kampinoskim Parku Narodowym. Fakt ten jest o tyle nietypowy, że – po pierwsze – nie jest to przecież obiekt przyrodniczy, a po drugie teoretycznie wchodzenie na ten teren jest zabronione (znajduje się poza wyznaczonymi szlakami).
Szykują się jednak w tej kwestii spore zmiany. W zeszłym roku Kampinoski Park Narodowy formalnie rozpoczął projekt „Czynna ochrona nietoperzy i renaturyzacja siedlisk murawowych w północnej części Łużowej Góry w Kampinoskim Parku Narodowym”, a w tym roku ruszą pierwsze zasadnicze prace związane z tym przedsięwzięciem. O co w nim chodzi?
Po pierwsze, o ochronę populacji nietoperzy, które – jak się okazuje – zadomowiły się w podziemiach AKD. Ma to być osiągnięte poprzez wyburzenie nadziemnych konstrukcji (które nie są szczególnie urokliwe w krajobrazie Puszczy) oraz zamkniecie dostępu do podziemi kwatery dla osób postronnych. Oczywiście nietoperze nadal będą mogły swobodnie wlatywać i wylatywać, bo zostaną dla nich pozostawione odpowiednio duże otwory.
fot. Wikipedia/Godai
Czy oznacza to, że teren stanie się zupełnie niedostępny dla turystów. Otóż nie! W planach KPN jest wytyczenie ścieżki przyrodniczej o długości 1,2 km – krótko mówiąc, poruszanie się po tym terenie będzie i legalne, i bezpieczne. Walorem ścieżki nie będzie już jednak AKW (której nadziemne elementy mają zostać wyburzone), ale tamtejsze murawy napiaskowe. Na razie są one mocno zdegradowane, ale również to ma się zmienić dzięki projektowi KPN-u. Wytrzebiona mają zostać gatunki obce, naniesiona będzie nowa warstwa piasku i zasadzone zostaną gatunki rodzime.
Pierwsze prace w ramach tego projektu mają ruszyć jeszcze wiosną tego roku. Realizacja przedsięwzięcia ma się natomiast zakończyć w czerwcu 2020 roku. Koszt prac to niecałe 2,5 mln zł.
Wszystkich zainteresowanych szczegółami projektu odsyłam do ostatniego wydania kwartalnika „Puszcza Kampinoska”, na s. 12-13.

I jeszcze ciekawostka… w ramach projektu na jednej ze ścian AKW ma powstać… mural poświęcony ochronie przyrody 🙂

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

6 komentarzy do wiadomości “Szykują się zmiany w atomowej kwaterze dowodzenia

  1. Rozumiem, że chodzi o wyburzenie budowli NAziemnych, bo nie widziałem, żeby jakieś budynki nam lewitowały.

  2. Nadziemne budowle to takie budowlane których większa część znajduje się nad powierzchnią gruntu/terenu a nie pod.

  3. Aż tak bardzo obiekt wam przeszkadza. Niszczycie jedną z największych atrakcji turystyczno – urbexowych w polsce. Cała historia PRL'u w 1 miejscu. A wy chcecie ją tak poprostu znisczyć?

  4. Mówicie ,że to popularna atrakcja turystyczna. To dlaczego ją bużycie??? Niszczycie historie! Hańba!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *