Mapy, miód i spichlerz, czyli sierpniowy przegląd wydarzeń


1. Nowa interaktywna mapa Puszczy Kampinoskiej
Dotychczas turyści poszukujący na stronie internetowej Kampinoskiego Parku Narodowego mapy Puszczy mieli do dyspozycji skan publikacji wydawnictwa Compass. Teraz zyskali jeszcze jedną, interaktywną możliwość – „Przewodnik turystyczny” (odnośnik do niego znajdziecie na głównej witrynie KPN, w menu po lewej stronie, a adres to http://mapakpn.pl/).
Mapa wprawdzie nie poraża bogactwem treści, ale zawiera kilka przydatnych funkcji, np. możliwość importu własnych danych w popularnym formacie GPX (wspieranym przez większość GPS-ów) lub KML (znanym z programu Google Earth) czy eksport szkicu do pliku KML. Możemy ponadto obliczać długości na mapie czy oglądać dane o szlakach turystycznych i infrastrukturze na podkładzie zdjęć satelitarnych/lotniczych Google. Generalnie narzędzie może się bardzo przydać do planowania wycieczek.
2. Rusza przebudowa spichlerza w Nowym Dworze Mazowieckim
Bajecznie położony w widłach  Wisły i Narwi, a jednak zrujnowany i trudno dostępny (bo otoczony rzekami i terenami wojskowymi). Mowa o spichlerzu znajdującym się naprzeciwko twierdzy Modlin, znanym choćby z filmu „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy. W 2010 r. wykupiła ten teren firma deweloperska, ale od tego czasu nic się tu nie działo. Wreszcie jednak ruszyły pierwsze prace. Firma Banaszek Nieruchomości chce tu wybudować luksusowy hotel. Jak się jednak dowiaduje „Gazeta Wyborcza”, prace są na bardzo początkowym etapie i trudno przewidzieć, kiedy ruszą zasadnicze roboty budowlane, o oddaniu inwestycji nie mówiąc. 
3. Miód w Granicy
Stowarzyszenie Towarzystwo Kampinoskie zaprasza 6 sierpnia (w sobotę) do Granicy pod Kampinosem, gdzie odbędzie się Dzień Bartnika i Pszczelarza. Uczestnicy spotkania dowiedzą się różnych ciekawostek na temat wartości zdrowotnych miodu, a także możliwości jego wykorzystania. W drugiej części uczczona zostanie pamięć Powstańców Warszawskich. Start o godzinie 14:00.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *