Zagrożenie wycinką, oczekiwanie na śnieg i bardziej państwowy KPN, czyli przegląd wydarzeń z Puszczy

Planują biegówkowy rajd, ale czy będzie śnieg?
Z okazji 152. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 25 stycznia odbędzie się rajd narciarski Szlakiem Powstańców Styczniowych. To już trzecia edycja wydarzenia. Trasa rajdu to dwie pętle po 5,5 km i będzie przebiegała szlakami turystycznymi Kampinoskiego Parku Narodowego ze startem na terenie Centrum Rekreacyjno-Rozrywkowego w Julinku.

Udział w biegu jest bezpłatny. Liczba miejsc limitowana – 300 osób. Po zmaganiach sportowych na uczestników czekają ognisko i ciepły poczęstunek. W programie przewidziano pokazy historyczne grupy rekonstrukcyjnej z okresu Powstania.

Organizatorzy zapewniają możliwość nieodpłatnego wypożyczenia 100 kompletów nart i butów, po wcześniejszej rezerwacji sprzętu. Formularz uprawniający do udziału w rajdzie oraz wypożyczenia sprzętu sportowego dostępny jest do pobrania na www.pwz.pl, tel. informacyjny 517 143 924. Zapisy trwają do 22 stycznia. W przypadku braku śniegu odbędzie się rajd nordic walking.

No właśnie! Co z tym śniegiem? W tym sezonie praktycznie nie było dnia, żeby można było jeździć na nartach biegowych po Puszczy. Niestety, na razie prognozy nie dają wielkich nadziei na białe ferie (a te rozpoczynają się już w ten weekend). W połowie przyszłego tygodnia ma wprawdzie padać śnieg, ale opady mają być skromne. W tym miejscu można mieć jedynie nadzieję, że prognozy nie będą trafne, jak to się zresztą często zdarza.

Czy w Lesie Bemowskim szykuje się wielka wycinka?
Słuchacze Radia dla Ciebie alarmują: w Lesie Bemowskim wycinają stare drzewa, a na domiar złego oznaczono wiele kolejnych sprayem, prawdopodobnie do wycinki – podejrzewają okoliczni mieszkańcy. Sprawę próbują wyjaśnić uczestnicy audycji „Jest sprawa”.

Z tłumaczeń przedstawiciela Lasów Miejskich wynika – co nie powinno zaskakiwać – że nie ma się czego obawiać. Wycinane są drzewa, które stanowią zagrożenie lub też po prostu w ramach zwykłej gospodarki leśnej (a więc dla drewna). Z kolei drzewa oznaczone sprejem nie zostaną wycięte, ale czekają je cięcia pielęgnacyjne (usuwanie gałęzi i konarów). Wyjaśnienia te nie przekonują jednak słuchaczy, którzy dzwonią do studia i podkreślają, że tak intensywnej wycinki tego lasu jeszcze nie pamiętają.

Sprawa będzie miała ciąg dalszy. Przedstawiciel Lasów Miejskich Damian Całka zadeklarował, że gotowy jest rozwiać w terenie wszystkie wątpliwości mieszkańców. Mają temu służyć dwa spotkania. Pierwsze odbędzie się w środę, 21 stycznia, o godzinie 11:00 przy pętli autobusowej Stare Bemowo. Drugie zaplanowano na 28 stycznia (środa) o godz. 13:00 przy kościelnym parkingu przy ul. Natalii.

Rozwój spraw można śledzić na specjalnym profilu facebookowym „Nie dla wycinki Lasu Bemowskiego”.

Wykupy gruntów przyspieszą
Pod koniec 2014 roku rozpoczęły się wykupy gruntów finansowane ze środków projektu “Kampinoskie Bagna”. Na pierwszy ogień poszło łącznie 5 ha położonych w gminie Brochów. Jak jednak zapowiadają przedstawiciele projektu, w tym roku wykupy znacznie przyspieszą. Łącznie w ramach tego przedsięwzięcia z rąk prywatnych ma być odkupionych 150 ha. Dla porównania dodajmy, że obecnie ponad 5 tys. ha gruntów w Kampinoskim Parku Narodowym jest w rękach prywatnych, choć nie wszystkie one przeznaczone są do wykupienia.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “Zagrożenie wycinką, oczekiwanie na śnieg i bardziej państwowy KPN, czyli przegląd wydarzeń z Puszczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *