O śmieciach i chorobach, czyli noworoczny przegląd wydarzeń

1. Problem z „kampinoskimi” żubrami
Niedawno pisałem o brakach w kasie Kampinoskiego Parku Narodowego, przez które rozważano przekazanie Lasom Państwowym hodowli żubrów w Smardzewicach pod Tomaszowem Mazowieckim. Okazuje się jednak, że placówka ta ma znacznie poważniejsze kłopoty. 6 tamtejszych żubrów jest bowiem chorych na gruźlicę i minister środowiska już wydał zgodę na ich odstrzał.

Jakby tego było mało, powiatowy lekarz weterynarii zasugerował odstrzał wszystkich osobników w Smardzewicach. Istnieje bowiem duże ryzyko, że one także się zaraziły. Na razie minister środowiska wstrzymał się ze zgodą na ich odstrzał, ale zdrowie pozostałych żubrów ma być teraz szczegółowo monitorowane. Cytowani przez portal TVN24.pl eksperci nie pozostawiają jednak nadziei – prawdopodobieństwo, że one także się zaraziły jest spore.

2. Będzie mniej śmieci na Radiowie

Jak podaje „Gazeta Stołeczna”, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania szuka firmy, która przez rok będzie odbierać odpady z Radiowa. Jednym z kryterium przetargu jest odległość od stolicy. Oznacza to, że do kompostowni na Radiowie już wkrótce nie będzie trafiało 160 tys. ton odpadów rocznie, ale o 60 tys. ton mniej. Dla okolicznych mieszkańców powinno to oznaczać mniejszy smród, jaki generuje tamtejsza kompostownia i który stał się już tematem niedawnej kampanii wyborczej.

Czy takie rozwiązanie satysfakcjonuje okolicznych mieszkańców? „To leczenie dżumy cholerą” – mówi gazecie o pomyśle MPO przedstawiciel Stowarzyszenia „Czyste Radiowo”, które walczy o zamknięcie kompostowni.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

2 komentarze do wiadomości “O śmieciach i chorobach, czyli noworoczny przegląd wydarzeń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *