Drogi, lód i drewno, czyli grudniowy przegląd kampinoskich wydarzeń

1. Kiedy ekspresówka przez KPN?

na podkładzie Osmapa.pl

Nie tak dawno informowałem o planach drogowców dotyczących budowy wylotówki na Gdańsk, która miałaby biec po obrzeżach Kampinoskiego Parku Narodowego. Dziś poznaliśmy szczegóły dotyczące harmonogramu powstawania tej trasy. Najważniejsze dla nas jest to, że „odcinek kampinoski” ma być budowany w latach 2019-21. Wcześniej powstaną dalsze etapy S7, czyli od Łomianek przez Kiełpin i Czosnów do Płońska.

Przypomnijmy, że zgodnie z najbardziej prawdopodobnym wariantem trasa zostanie poprowadzona z Bemowa przez tamtejsze lotnisko, Chomiczówkę, później na zachód od Cmentarza Północnego, a następnie przez Łomianki-Dąbrowę. Planowany przebieg ilustruje mapa obok.

2. Ile wytną drzew w Puszczy?
Jak co roku, Kampinoski Park Narodowy ogłosił plan wycinki drzew na nowy rok. W tym roku dzięki ścinkom pozyskanych ma być 21,8 tys. metrów sześciennych drewna. To nieco więcej niż zaplanowano na bieżący rok (a było to 20,1 tys. sześc.). Dużo to czy mało? Kiedyś już bawiłem się w kalkulacje na ten temat – po szczegóły odsyłam do TEGO posta (a jak komuś się już nie chce czytać, to odpowiedź brzmi: względnie mało).

3. Na łyżwy do Izabelina
Przy szkole podstawowej w Izabelinie udostępniono lodowisko – donosi serwis Izabelin24.pl. Oczywiście działa ono także przy temperaturach powyżej zera. Wstęp jest bezpłatny, choć na razie nie ma tu wypożyczalni łyżew. Trzeba więc zjawić się z własnym sprzętem.

A tak a propos zimnych klimatów. Kiedy w Puszczy zawita zima i będzie można wyjąć biegówki? Niestety, na razie prognozy nie zapowiadają ataku zimy. Według aktualnych przewidywać meteorologów Święta zapowiadają się zdecydowanie na plusie.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *