Więcej pieniędzy na wykup gruntów

Lasy Państwowe dołożą się do wykupu prywatnych gruntów w Puszczy Kampinoskiej. Stosowną umowę podpisano 3 września. Opiewa ona na blisko 490 tys. zł. Za te pieniądze KPN planuje wykupić jeszcze w tym roku na cele ochrony przyrody 25 ha gruntów i 3 gospodarstwa zabudowane.

W ramach tego przedsięwzięcia dotychczas wykupiono już 89 ha gruntów i 10 gospodarstw, co kosztowało około 10 mln zł. Zabudowania te pod koniec 2013 roku rozebrano, pozostawiając jedynie piwnice, jako istniejące i potencjalne siedliska rzadkich gatunków nietoperzy, oraz wybrane elementy drewniane – stanowiska rzadkich i chronionych gatunków owadów i porostów. W 2013 r. wykonano także koszenia i odkrzaczania na powierzchni ok. 35 ha.

Przedsięwzięcie o pełnej nazwie . „Ochrona gatunków i siedlisk w Kampinoskim Parku Narodowym – obszarze N2000, poprzez wykup i zagospodarowanie gruntów” pierwotnie miało się zakończyć pod koniec zeszłego roku. Ostatecznie przedłużono je o rok.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

2 komentarze do wiadomości “Więcej pieniędzy na wykup gruntów

  1. Tak. puszcza cały czas rośnie w całej Polsce.Ściana wschodnia już się prawie całkowicie wyludniła bo nie ma pracy i nie ma szans na przeżycie w tamtych okolicach a teraz podobne widoki można sobie oglądać za rogatkami Warszawy w kierunku zachodnim.Według map i prognoz pana Królikiewicza, prezentowanych we wcześniejszych artykułach można było oglądać plany zalania terenów dziś zamieszkałych mniej więcej od puszczy na północy po linje Warszawa- Żyrardów-Sochaczew na południu.Według innych prognoz to ludność Polski ma liczyć 17 milionów obywateli a z tego powłowa ma być równa czy jakoś tak, w każdym razie ma być tęczowa.No i właśnie w takim kierunku zmierzamy.No dla nielicznych , zasłużonych, będą wyjątki i pewnie będą mogli sobie mieszkać na tych terenach samotnie jak na dzikiej prerii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *