Na początku tego tygodnia oficjalnie zainaugurowano projekt „Kampinoskie Bagna”. Za bagatela 4,3 mln euro ma być poprawiony stan siedlisk mokradłowych, zatrzymana sukcesja wilgotnych siedlisk otwartych i ograniczone będą problemy, jakie dla społeczności lokalnych oznacza wysoki poziom wód gruntowych. Krótko mówiąc, z jednej strony ma zostać podniesione uwilgotnienie mokradeł, ale w taki sposób, by nie wpłynęło to negatywnie na okolicznych mieszkańców.
Postępujące wykupy gruntów prywatnych w KPN i zmniejszanie się areału upraw rolnych powoduje, że wybudowana w przeszłości sieć melioracyjna na wielu obszarach Parku straciła już swe ekonomiczne znaczenie. W związku z tym zaplanowano szereg działań, których głównym celem jest taka przebudowa sieci wodnej, by lepiej odpowiadała aktualnym potrzebom ochrony przyrody Puszczy Kampinoskiej.

Projekt będzie realizowany wspólnie przez Kampinoski Park Narodowy, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy, Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz REC Polska. Budżet projektu jest pokrywany przez Fundusz LIFE + oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Projekt ma już swoje logo i stronę internetową, ale na razie jest ona jeszcze w budowie.
Oprac. JK na podstawie materiałów KPN
opracowane na podstawie materiałów KPN
to całkowicie usprawiedliwia twój tekst
pozdrawiam