Kolejne przyrodnicze odkrycie w Puszczy Kampinoskiej

fot. WikipediaW tym roku na terenie Puszczy Kampinoskiej został odnaleziony bardzo rzadki gatunek ważki. Ale jak donosi Kampinoski Park Narodowy, to nie jedyne przyrodnicze odkrycie tego roku. Wiosną znaleziono bowiem nową, nieznaną dotąd lokalizację dużej populacji pełnika europejskiego, którą skrywały w swych szuwarach i zaroślach zarastające od wielu lat łąki południowego pasa bagiennego między Kampinosem a Lesznem. To pierwsze stanowisko w zachodniej części parku, a do tego najliczniejsze – naliczono ponad sto kęp rosnących w sąsiedztwie rozłożystych krzewów wierzby szarej.
Pełnik europejski należy do rodziny jaskrowatych – tej samej co pospolite jaskry i kaczeńce tworzące żółte, wiosenne kobierce na łąkach, białe zawilce i fioletowe przylaszczki zdobiące wiosną runo grądów czy preferujące widne bory, murawy i wrzosowiska sasanki. Występuje w rozproszeniu na terenie całej Polski, należy jednak do gatunków objętych ochroną ścisłą i zagrożonych wyginięciem. Dawniej roślina była masowo wykopywana ze stanowisk naturalnych do przydomowych ogródków i zrywana na bukiety głównie z powodu okazałych kwiatów. Odkrytą populację planuje się objąć ochroną czynną poprzez wykaszanie i odkrzaczanie zarastających łąk i szuwarów. Zagrożenie dla pełnika stanowi ekspansja trzciny i zarośli wierzbowych.

Zobacz zdjęcia stanowisk na stronie KPN

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *