Grodziska

Choć przed wiekami Puszcza Kampinoska i okolice były terenem dzikim i trudnym do przejścia, w regionie tym zachowało się sporo śladów dawnego osadnictwa. Poniżej kilka najciekawszych przykładów.

Spis treści

Grodzisko koło Błonia
Grodzisko koło Błonia

Czubajka

Średniowieczne grodzisko w Zakroczymiu funkcjonujące najprawdopodobniej od XI do XIV wieku, położone na stromej skarpie wiślanej tuż obok wąwozu, gdzie kiedyś schodziła droga do ważnej przeprawy przez Wisłę. Mieściła się tu m.in. siedziba kasztelana.

Jak dotrzeć? Od ronda w centrum miejscowości kierujemy się ścieżką Parowa Warszawska, a następnie Starostwo.

Góra Zamkowa

Miejsce w Wyszogrodzie, gdzie w I połowie XIII wieku książę Konrad Mazowiecki wybudował drewniany zamek. Pod koniec XVI stanęła tu zaś konstrukcja murowana (z inicjatywy księcia Janusza Starszego). Od I połowy XVII wieku konstrukcja zaczęła niszczeć i po 1798 roku została rozebrana. Co ciekawe, jedna wieża dotrwała do 1870 roku, a resztki murów – do I wojny światowej. Dziś niestety nie ma już śladów po zamku, ale warto odwiedzić to miejsce, choćby dla pięknego widoku na dolinę Wisły oraz Kotlinę Warszawską z (ponoć) najwyższej przepaści na Mazowszu.

Jak dotrzeć? Do Wyszogrodu dotrzemy PKS-em lub samochodem, kierując się DK 62 na Płock. Góra Zamkowa znajduje się zaś tuż obok rynku i pozostałości po słynnym drewnianym moście przez Wisłę, który został rozebrany w 1999 roku.

Zamczysko

Dobrze zachowane pozostałości po średniowiecznym grodzisku położonym na granicy pasa wydmowego i bagiennego. Według większości źródeł zostało ono wybudowane w XIII wieku, choć w jednej z publikacji pojawia się też wiek XII. Grodzisko ma wymiary 40 x 50 metrów. Wznosi się około 5 metrów nad poziom bagnistych łąk. Otoczone jest dwoma wałami i dwiema fosami. Wał wewnętrzny ma wysokość ok. 1 metra od strony majdanu i 3-4 metry, licząc od dna fosy. Dwie fosy wypełnione wodą (przy wilgotniejszych okresach) widoczne są od strony północnej i zachodniej. Mają one około 3-5 metrów szerokości. Choć archeologom udało się natrafić tu tylko na nieliczne znaleziska, wokół Zamczyska krąży wiele legend o ukrytych skarbach. Najsłynniejsza dotyczy królowej Bony, która miała tu ponoć gromadzić tyle skarbów, że pewnego dnia zapadły się w grząskim kampinoskim gruncie.

Model terenu okolic Zamczyska w Puszczy Kampinoskiej
Model terenu okolic Zamczyska

Jak dotrzeć? Dochodzą tu szlaki niebieski (Leszno – Kampinos), czerwony (Brochów – Roztoka) oraz Kampinoski Szlak Rowerowy. Samochodem najbliżej dojedziemy albo w okolice Sosny Powstańców w Górkach, albo w okolice OOŚ Nart na drodze Kampinos – Górki. W obu miejscach można zostawić samochód.