Puszcza jak metro, czyli schemat szlaków Kampinoskiego Parku Narodowego

Powstało już wiele różnych map szlaków Puszczy Kampinoskiej, ale jeszcze nigdy nie taka. A właściwie to nie mapa, ale schemat.

Oto i on. Zrobiony własnymi rękoma, inspirowany nieco słynnym schematem londyńskiego metra.

Patrząc na ten schemat, z pewnością macie kilka pytań lub wątpliwości. Część z nich zapewne wyjaśnię poniżej:

  • Po co w ogóle komuś taki schemat? Szczerze mówiąc, nie zastanawiałem się nad tym. Schemat zrobiłem z czystej chęci poćwiczenia obsługi programu graficznego. A że jest już gotowy, to go opublikowałem. Z pewnością może się przydać np. we wstępnym planowaniu wycieczek.
  • Schemat nie zachowuje wszystkich odległości w jednej skali. Proporcje między niektórymi odcinkami szlaków są mocno zniekształcone. Tak, owszem. Bo to schemat, a nie mapa. Priorytetem było przedstawienie sieci szlaków jak najczytelniej, a nie najwierniej. Stąd np. należało mocno porozsuwać szlaki we wschodniej części Puszczy, gdzie tworzą znacznie gęstszą sieć. A jeśli ktoś potrzebuje mapy, odsyłam choćby TU.
  • Czy mogę ten schemat wykorzystać do… Tak, możesz. Udostępniam go na wolnej licencji. Przy dalszej publikacji będę jednak wdzięczny za podanie źródła. Jeśli ktoś potrzebuję, mogę również udostępnić wersję wektorową.
  • Schemat warto wzbogacić o więcej danych! Tak, też mam mnóstwo pomysłów na dodanie większej ilości informacji. Generalnie wyszedłem jednak z założenia, że poza samymi szlakami schemat ten powinien zawierać tylko minimalną ilość innych danych.
  • Widzę na schemacie błąd! W takim razie poinformuj mnie mailem na adres p.kampinoska@gmail.com

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

4 komentarze do wiadomości “Puszcza jak metro, czyli schemat szlaków Kampinoskiego Parku Narodowego

  1. Bardzo fajny schemat. Można by jeszcze uzupełnić w niektórych miejscach odcinkami dróg. W oczy rzucił mi się brak połączenia pomiędzy Sierakowem, a Pociechą. Fakt – nie ma tam wyznaczonych szlaków rowerowych i pieszych. Ale de facto ten odcinek funkcjonuje jako szlak. Może jakimś innym symbolem w takich przypadkach? Skoro na mapie metra da się jakoś narysować “convenient change” pomiędzy Metrem Centrum, a Dworcem Centralnym, to może tutaj da się coś wymyślić? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *