Sierpniowy kampinoski przegląd wydarzeń

Niby mamy środek wakacji, ale w Puszczy Kampinoskiej i okolicach wiele się dzieje:

1. Platformy widokowe w Zamczysku: podejście drugie

Kampinoski Park Narodowy po raz drugi ogłosił zamówienie na budowę platform widokowych wraz z kładkami i schodami na terenie średniowiecznego grodziska Zamczysko. Przypomnijmy, że już kiedyś była tam podobna infrastruktura, która ułatwiała turystom dostęp do tego obiektu, a jednocześnie zapobiegała niszczeniu wałów. Po pewnym czasie uległa jednak zniszczeniu i została rozebrana. Jesienią ubiegłego roku KPN rozpisywał już podobny przetarg, ale nie udało się go rozstrzygnąć. Jeśli tym razem uda się podpisać umowę, infrastruktura powinna być gotowa do końca listopada br.

A jeśli ktoś jest ciekaw, czym tak naprawdę jest owo kampinoskie Zamczysko, odsyłam do artykułu

2. Muzeum w Granicy czeka remont
A skoro o przetargach KPN-u mowa, park właśnie ogłosił zamówienie na remont muzeum w Granicy. Jak czytamy w specyfikacji przetargu, „wykonawca zobowiązany będzie do zaprojektowania i przeprowadzenia prac budowlanych w zakresie remontu i przebudowy zabytkowych obiektów budowlanych położonych na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy, tj. budynku dawnego Nadleśnictwa Kampinos oraz budynku obecnego Muzeum Puszczy Kampinoskiej wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, stanowiących siedzibę Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy, w tym: remont kapitalny konstrukcji obiektów z przywróceniem dawnego zabytkowego charakteru wnętrz oraz ich przystosowaniu do współczesnych wymagań użytkowych, w tym przebudowie sanitariatów, przebudowie instalacji elektrycznych wewnętrznych, wodno-kanalizacyjnych, budowie instalacji grzewczych oraz instalacji wentylacji mechanicznej, przebudowie lub budowie infrastruktury technicznej poza budynkami wraz z niezbędnym zagospodarowaniem terenu, w tym budowie kotłowni zasilanej pompami ciepła, działającymi w systemie bezobsługowym oraz budynku stróżówki”. Prace mają zostać zrealizowane do końca czerwca przyszłego roku. Do tego czasu Muzeum będzie zamknięte.

3. Z pracownikiem KPN na tropie owadów
Jeszcze zostajemy w dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego. „Owady leśne” – to będzie motyw

przewodni najbliższej wycieczki z pracownikiem parku, która odbędzie się w sobotę 19 sierpnia. Start o 10:00 przy parkingu w Roztoce. Trasa będzie mieć długość około 7,5 km. Czas przejścia: około 4 godziny.

Podczas spotkania zapoznamy się z siedliskami owadów leśnych. Poznamy niezwykle bogaty świat owadzich żerowisk i dowiemy się, gdzie w lasach szukać owadów. Zajrzymy do dziupli, w której mieszka pachnica dębowa i dowiemy się, dlaczego trzeba chronić drzewa dziuplaste. Po spotkaniu każdy, będąc samemu w lesie, będzie widział dużo więcej tych niewielkich stworzeń.

4. Kampinoskie zwierzaki będą miały łatwiej nad Wisłę
Warszawski ratusz ogłosił plan budowy przejścia dla zwierząt pod ul. Pułkową. Dzięki tunelowi zwierzęta będą mogły łatwiej poruszać się pomiędzy Lasem Młocińskim i doliną Wisły a Puszczą Kampinoską. Dziś przeszkodą na tym szlaku jest bardzo ruchliwa droga z Warszawy do Gdańska, której sforsowanie dla wielu zwierząt niestety kończy się tragicznie. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy obiekt będzie gotowy.

5. Sadźmy w ogródkach lokalne rośliny
Mało który mieszkaniec otuliny Puszczy Kampinoskiej zdaje sobie sprawę, jak daleko idące

konsekwencje może mieć to, co sadzimy we własnym ogródku. Może być tak, że posadzimy roślinę, która „przedostanie się” przez ogrodzenie i stanie się w Puszczy gatunkiem inwazyjnym. Między innymi z tego powodu warto stawiać na gatunki rodzime. Ich popularyzacja jest jednym z celów projektu „Moja Puszcza” realizowanego przez Fundację Sendzimira. W jego ramach w pobliżu Urzędu Gminy Stare Babice w październiku ma powstać „ogród rodzimy”, gdzie znajdziemy właśnie tego typu rośliny.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

1 komentarz do wiadomości “Sierpniowy kampinoski przegląd wydarzeń

  1. Mam dwa pytania
    Czy "ogród rodzimy" będzie działał tylko informacyjnie, czy też będzie można tam kupić sadzonki i nasiona?
    Spaceruję trochę po Puszczy. Od paru lat widzę zmasowany atak nawłoci czy trzeba się tym pogodzić, czy będą podejmowane jakieś skuteczne działania, aby to ograniczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *