Do poczytania o Puszczy

W ostatnim czasie ukazało się kilka ciekawych tekstów o Puszczy Kampinoskiej. Poniżej ich krótki przegląd.
1. Puszcza Kampinoska 3-4/2016
W najnowszym numerze tego kwartalnika wydawanego przez Kampinoski Park Narodowy przeczytamy kilka interesujących artykułów. Polecam np. publikację o cięciach pielęgnacyjnych. Dowiecie się z niej, dlaczego w parkach narodowych przyroda nie jest zostawiana do końca sama sobie, ale wymaga interwencji człowieka, czasem w postaci kontrowersyjnego wycinania drzew.
Spacerując czerwonym szlakiem z Łomianek w kierunku cmentarza w Palmirach, z pewnością dostrzegliście po lewej stronie obniżenie terenu porośnięte obumarłymi brzozami – to tzw. Długie Bagno. Co to za miejsce i czy należy się niepokoić tymi drzewami – również o tym przeczytacie w „Puszczy”.
Poza tym znajdziecie tam artykuły poświęcone: wolontariatowi w KPN, festiwalowi „W krainie Chopina”, wyznaczaniu pierwszego pieszego szlaku w Puszczy Kampinoskiej, a także lelkach, bocianach, orlikach.
Numer „Puszczy” można pobrać bezpłatnie ze strony Parku.
2. Z serca Mazowsza
Miesięcznik pod takim tytułem od niedawna wydawany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. W numerze styczniowymznalazł się artykuł o możliwości uprawiania narciarstwa biegowego w Puszczy Kampinoskiej – zawiera m.in. propozycje dwóch ciekawych tras po tym lesie. Szkoda tylko, że – wszystko na to wskazuje – wraz z rozpoczynającą się właśnie odwilżą ostatecznie kończą się dobre warunki do uprawiania tego sportu.
3. Nowy blog o Puszczy
W blogosferze pojawiła się nowa strona o Puszczy Kampinoskiej pod tytułem „Puszcza Kampinoska pieszo i rowerem”. Znajdziemy tu bogato ilustrowane opisy wycieczek po „Kampinosie”. Na razie widać, że autorka ma dużo zapału do redagowania tej strony i życzę, by go szybko nie straciła. Sam wiem, jak czasem trudno znaleźć motywację (i temat) do pisania.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *