Listopadowy przegląd wydarzeń: bagna, żółwie, drogi i przedszkole

„Kampinoskie bagna” nabierają rozpędu
Kilka razy pisałem już tu o projekcie „Kampinoskie  bagna”, który ma poprawić gospodarkę wodną na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, a przede wszystkim spowolnić odpływ wody z bagien. Teraz przedsięwzięcie wchodzi w kluczową fazę: właśnie ogłoszono bowiem przetarg na budowę 15 obiektów małej retencji. Znajdą się one zarówno we wschodniej części Puszczy (Wilcza Struga), jak i zachodniej (Żurawiowe). Prace mają potrwać rok i zostać zrealizowane do końca listopada przyszłego roku.

Ciekawych szczegółów odsyłam do dokumentacji przetargu.

Główna ulica Izabelina wreszcie będzie równa
Właśnie rozstrzygnięto kolejną edycję „schetynówek” (nazwa już chyba trochę niepolityczna), czyli programu rozbudowy dróg lokalnych. Mamy dobre wieści. Wszystko wskazuje na to, że w ramach przyszłorocznego rozdania wreszcie doczekamy się remontu ul. 3 maja łączącej Izabelin z Laskami. Projekt ten uzyskał bowiem jedną z wyższych ocen. Łącznie do remontu pójdzie odcinek o długości 1,6 km.

Ale to nie wszystko. Nową nawierzchnię zyskają także dwie inne ulice prowadzące do Puszczy Kampinoskiej: ul. Sienkiewicza w Izabelinie oraz ul. Izabelińska w gminie Stare Babice – tworzą one ponad 3-km ciąg łączący Izabelin (3 maja) ze Starymi Babicami (Sienkiewicza).

Ciekaw jestem tych inwestycji, szczególnie planów dotyczących ścieżek rowerowych. Ich wstępne projekty były w mojej ocenie dość nietrafione (kostka prowadząca po podjazdach) i mam nadzieję, że zostały poprawione.

Żółwie wrócą do mazowieckich lasów?
Żółw błotny to gatunek, któremu grozi wyginięcie. Dlatego warszawskie ZOO, dzięki funduszom unijnym, postara się odbudować populację tych gadów na Mazowszu. To pionierskie działanie w tym regionie. W jego ramach w warszawskim ZOO powstanie oczko wodne, zakupiony będzie sprzęt, m.in. inkubatory i kamery termowizyjne oraz infrastruktura potrzebna do odbudowy populacji tego chronionego gatunku. Zwierzęta do reintrodukcji będą pochodzić z Poleskiego Parku Narodowego lub siedliska z rejonu Chełmskich Parków Krajobrazowych.

W Lesie Bemowskim powstanie kładka
Ponadto dzięki unijnej dotacji na terenie rezerwatu przyrody „Łosiowe Błota” powstanie kładka turystyczna. Ograniczy to wydeptywanie cennych gatunków roślin, zwłaszcza tych, które znajdują się pod ścisłą ochroną. Projekt realizowany jest we współpracy z gminą Stare Babice.

Prawdziwie kampinoskie przedszkole
27 października odbyła się uroczystość nadania Publicznemu Przedszkolu w Zaborowie imienia „Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej”. Życzymy, by każdy z wychowujących się tam przedszkolaków wyrósł na prawdziwego przyjaciela Puszczy. (co ciekawe, przedszkole ma nawet swój hymn)

729 dojedzie do Zaborowa
Na wniosek gminy Leszno od 2  listopada wprowadza się wariantowy przebieg trasy linii 729 we wskazanych w rozkładzie jazdy kursach w kierunku krańca OS. GÓRCZEWSKA:
MARIEW – (…) – Wyględy: Topolowa – Wiktorów: Stołeczna – Zaborów: Stołeczna – zawrotka na rondzie – Stołeczna – Wiktorów: Stołeczna – Wyględy: Stołeczna – (…) – OS. GÓRCZEWSKA.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *