Polityczno-drogowo-komiksowe wieści z Puszczy

Kto będzie rządzić w Puszczy?
Wprawdzie stronię tu od polityki, ale przy okazji wyborów samorządowych zrobię wyjątek. Wszak od naszych lokalnych włodarzy także zależy, co będzie się działo w Puszczy i jej sąsiedztwie. Jak wieść gminna niesie, jedni mają dobre układy z Parkiem, a inni – powiedzmy delikatnie – napięte. Zróbmy więc krótki przegląd nowych (ale generalnie wcale nie takich nowych) okołokampinoskich wójtów i burmistrzów.

 • Brochów – Piotr Szymański (zmiana)
 • Czosnów  – Antoni Kręźlewicz (bez zmian)
 • Izabelin – Witold Malarowski (bez zmian)
 • Kampinos – Monika Ciurzyńska (zmiana)
 • Leoncin – Adam Krawczak (bez zmian)
 • Leszno – Andrzej Cieślak (bez zmian)
 • Łomianki – Tomasz Dąbrowski (bez zmian)
 • Sochaczew (gmina) – Mirosław Orliński (bez zmian)
 • Sochaczew (miasto) – Piotr Osiecki (bez zmian)
 • Stare Babice – Krzysztof Turek (bez zmian)


Co z S7 w nowej perspektywie?
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/ce/Znak_D7.svg/150px-Znak_D7.svg.pngSporo się ostatnio mówi o dużych inwestycjach, jakie mają być sfinansowane z unijnych dotacji w nowej perspektywie (2014-20). Jedną z nich miał być kontrowersyjny odcinek wylotówki S7, który wg planów miałby biec fragmentem Kampinoskiego Parku Narodowego w okolicach Łomianek-Dąbrowy. Okazuje się, że znalazł się on w Programie Budowy Dróg Krajowych 2014-20, ale – co ważne – na liście rezerwowej. Co to oznacza? Jak wyjaśnia portal Rynek Infrastruktury, szansa na powstanie tej trasy jest, choć trudno powiedzieć, jak duża. Jeśli jej budowa ruszy, to zapewne będzie realizowana etapami. Jak można się domyślać, najbardziej kontrowersyjny i najdroższy odcinek, czyli przez Warszawę i Łomianki, zostanie zapewne “na deser”. Eksperci cytowani przez serwis podkreślają jednak, że wylotówka na Gdańsk niesłusznie trafiła na „ławkę rezerwowych” i powinna powstać możliwie jak najszybciej. Do tematu zapewne będziemy jeszcze wracać…

Komiks o kampinoskich bohaterach
Instytut Pamięci Narodowej wydał komiks „Kampinos ‘44”. Jak w serwisie internetowym Polskiego Radia mówi twórca tej publikacji, przybliża ona losy Zgrupowania Stołpeckiego, które w lecie 1944 roku przemierzyło kilkaset kilometrów z pogranicza polsko-sowieckiego aż do Puszczy Kampinoskiej i włączyło się w Powstanie Warszawskie. Komiks narysowany przez Krzysztofa Wyrzykowskiego do scenariusza Sławomira Zajączkowskiego przedstawia szerokie spektrum postaw polskich żołnierzy. Wśród nich byli bohaterowie, tacy jak Adolf Pilch “Dolina”, ale też postaci, które zapisały się w historii negatywnie, takie jak choćby Alfons Kotowski “Okoń”, dowodzący oddziałami Armii Krajowej w Kampinosie.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

5 komentarzy do wiadomości “Polityczno-drogowo-komiksowe wieści z Puszczy

 1. No to jak to tak? W Kampinosie to wójtem od niepamiętnych czasów był pan Tymoftyjewicz a teraz ma parzyć kawe pani Monice Ciurzyńskiej? albo fora ze dwora na bruk?.A tam już ostatni bruk w strone Paprotni przykryty asfaltem.No ale dzięki przezorności Pana wójta to lepiej po asfalcie niż po bruku dzwonić zębami.Aale sie ludzim we łbach poprzewracało od dobrobytu.Żeby tak pana wójta odsunąć od władzy.No chyba że jako przewidujący mąż stanu przygotował sobie zawczasu mientkie lądowanie.S poważaniem widzisznoto nikogo nie uszanujom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *