Gdzie pedałujemy? Gdzie biegamy?

Trasy rowerowe

Sporo już napisano o ruchu turystycznym w Puszczy Kampinoskiej (także na tym blogu). Generalnie problem z prezentacją tego tematu jest taki, że turystów w puszczy trudno monitorować, bo przecież nikt ich w żaden sposób nie liczy, choćby poprzez sprzedaż biletów. Są jednak sposoby, które w przybliżony sposób pozwalają zmierzyć ich ruch.

Jednym z nich jest aplikacja Strava, w swoim działaniu zbliżona do popularnego w Polsce Endomondo. Rejestrowane przez wszystkich użytkowników ślady GPS są zbierane na jednej mapie, tzw. mapie ciepła, na której widać, które trasy są ulubionymi dla miłośników jazdy na rowerze oraz biegania.

Jak to wygląda w Puszczy Kampinoskiej. Ano, jak na załączonych obrazkach. Pierwszy prezentuje ruch rowerowy. Co nie powinno zaskakiwać, wyraźnie widać, że rowerzyści zdecydowanie preferują wschodnią część Puszczy – przede wszystkim okolice cmentarza w Palmirach, Sierakowa oraz Roztoki. W zachodniej części najwięcej rowerzystów można spotkać w okolicach Górek oraz obszaru ochrony ścisłej Żurawiowe. Rejony bliżej Żelazowej Woli czy Brochowa świecą zaś pustkami.

Trasy biegowe

Nieco inaczej sprawa wygląda z bieganiem. Tu przewaga wschodniej części Puszczy jest jeszcze większa. Ulubione miejsca truchtania to okolice kotliny Cichowęża, Palmir, Truskawki czy Wierszy. W części zachodniej biegaczy można natomiast spotkać głownie w okolicach Leszna oraz Roztoki.

Oczywiście można zadać pytanie, jaka jest reprezentatywność tych map. Zapewne niewielka, bo i niewielka jest popularność tej aplikacji w Polsce (inaczej jest choćby w UK). Musicie jednak przyznać, że mapa wygląda bardzo fajnie i dla wielu może okazać się ciekawą inspiracją do tyczenia nowych tras przez kampinoskie ostępy.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *