W radiu o ratowaniu Puszczy Kampinoskiej

Na III programie Polskiego Radia wyemitowano w czwartek interesujący reportaż o wysychaniu Puszczy Kampinoskiej oraz planom jej ratowania przez władze parku.
Audycja trwa kwadrans i jest bardzo interesująca, stąd polecam się z nią zapoznać. Wypowiadają się w niej m.in. dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego oraz naukowcy z SGGW, którzy opracowali program podnoszenia wód gruntowych w tym regionie.

Można się z niego m.in. dowiedzieć, jak i dlaczego postępowało wysuszanie Puszczy, jakie to niesie zagrożenia oraz – co najważniejsze – co park zamierza z tym zrobić. Szkoda jednak, że w audycji nie dano głosu przeciwnikom tej idei.

Tak czy inaczej w reportażu pada kilka ważnych słów. Po pierwsze to, że za niedawne podtopienia w żaden sposób nie odpowiada Kampinoski Park Narodowy, tylko bardzo wysokie opady. Odpowiedzialny nie jest także program “Kampinos”, gdyż… nie jest w on jeszcze w ogóle realizowany! Po drugie władze KPN-u wyjaśniają, że program ten nie grozi mieszkańcom Puszczy i otuliny, gdyż ma mieć bardzo lokalny charakter i podnosić poziom wód o góra kilkanaście centymetrów.

Zachęcam do wysłuchania reportażu.

Autor: Jerzy Królikowski

Dumny redaktor naczelny od 2010 roku. Miłośnik Puszczy od jeszcze dłuższego czasu. Po Kampinosie głównie biega i jeździ na rowerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *